AnaMorfaSomko

Skład twórczości


Listopad 17, 2017

Uroczyste otwarcie. Relacja z otwarcia II Festiwalu „Natura-Kultura-Media” im. Ryszarda Kapuścińskiego

25 października w Izabelinie rozpoczął  się II Festiwal „Natura-Kultura-Media” im. Ryszarda Kapuścińskiego, głównymi organizatorami którego są  Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, gmina Izabelin oraz Kampinoski Park Narodowy.  Patron tej uroczystości, znany pisarz i reporter napisał pod Warszawą słynne „Podróże z Herodotem”. Dużo czasu spędzał w ciszy małego miasteczka, myśląc o tekstach, którymi się teraz zachwycamy.

Podobny obraz

Po zakończeniu prezentacji wystawy fotograficznej, która też odbywa się w ramach festiwalu, wszystkich gości zaproszono do sali głównej w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, w której odbyło się uroczyste otwarcie II Festiwalu „Natura-Kultura-Media” im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Słowo wstępne dokonał pomysłodawca festiwalu redaktor Stanisław Zawiśliński, który opowiadał o Kapuścińskim jako „człowieku skromnym, a pisarzu wybitnym”. Podczas wystąpienia pana redaktora każdy mógł  zauważyć zachwyt, z jakim on opowiadał o „cesarzu reportażu”. Mieliśmy możliwość usłyszeć o trudnych powojennych czasach, w których dorastał twórca, o jego podróżach do Afryki, Ameryki Łacińskiej, Azji, o upadku cesarstwa w Etiopii i Iranie, o jego twórczości i umiejętności poszukiwania porozumienia między ludźmi,  narodami, państwami. Na zakończenie słowa wstępnego był pokazany film o I Festiwalu „Natura-Kultura-Media” im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Następnie słowo przejęli organizatorzy, którzy wytłumaczyli trzy tytułowe słowa, nazwy i hasła festiwalu. Podkreślili piękność natury i jej wpływ na człowieka, znaczenie własnej kultury i umiejętność rozpoznania kultury innych, znaczenie mediów, bez których we współczesnym świecie nie da się poruszać.

Po przedstawieniu gości specjalnych, a wśród nich: żona pisarza Alicja Kapuścińska, włoski dziennikarz i podróżnik Paolo Rumiz, polski reporter, poeta i krytyk literacki Marek Kusiba. Był pokazany film „Kapuściński – z Pińska do Izabelina”. Grupa młodych reporterów poszła śladami „cesarza”. Rozmawiali oni z ludźmi, którrzy znali Kapuścińskiego, starając się zrozumieć jakim był Izabelin dla autora i jakim go pamiętają znajomi i przyjaciele. W filmie są zawarte wspomnienia mieszkańców Izabelina, którzy opowiadają o tym, że reporter wracał do tej miejscowości wielokrotnie, żeby odpocząć od miasta. Każdy wspomina Kapuścińskiego jako człowieka pewnego, pozytywnego spojrzenia na życie.

Po obejrzeniu filmu na scenę został zaproszony Andrzej Mastalerz, który prezentował fragmenty z „Szachiniszacha”. Podczas czytania każdy miał możliwość zaglębić się w twórczość słynnego pisarza i pomyśleć o sprawach globalnych i o tym, jak przeżywa to człowiek niezależnie od swego statusu. Panu Mastalerzowi udało się tak mocno zachwycić wszystkich, że po zakończeniu planowanego drugiego fragmentu, publika prosiła o jeszcze jeden odcinek „Szachiniszacha”.

Następnie ogranizatorzy zaprosili wszystkich chętnych do uczestnictwa w spotkaniu z polskim reporterem, poetą i krytykiem literackim Markiem Kusibą, który był dobrym przyjacielem Ryszarda Kapuścińskiego. Spotkanie odbyło się w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego 25 października bieżącego roku o godzinie 19.00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *