AnaMorfaSomko

Skład twórczości


Listopad 17, 2017

„Wszyscy jesteśmy Inni wobec Innych”. Relacja z debaty „Spór o Innego”

Kto ten Inny? Kim będzie nowy Inny? Jak będzie wyglądać nasze spotkanie? Co sobie powiemy? I w jakim języku? Czy potrafimy wysłuchać się nawzajem? Nawzajem się zrozumieć?… Na te pytania każdy może znaleźć odpowiedź, jeśli będzie życzliwy drugiej stronie… O tym będzie mowa w debacie „Spór o Innym”.

 23718162_885767521598594_630197302_n

26 października o godzinie 10.00 na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW odbyła się debata „Spór o Innego” z udziałem włoskiego dziennikarza, reportera, podróżnika i eseisty Paolo Rumiza, dr Karoliny Brylskiej, dr Pauliny Orłowskiej, dr Ivana Dimitrijevićared. Stanisława Zawiślińskiegoprof. Janusza Adamowskiegoprof. Marka JabłonowskiegoTematem tej debaty, inspirowanej książką Ryszarda Kapuścińskiego „Ten Inny”,  jest Inny, ktoś kogo nie znamy, kto różni się od nas i którego mamy poznać.

Słowo wstępne do debaty wygłosił prof. dr hab. Marek Jabłonowski. Przywitał wszystkich uczestników i zaprosił do wspólnego przemyślania nad tym, kim jest Inny dla nas i czy jesteśmy gotowi do spotkania z nim.

Następnie książkę przbliżył red. Zawiśliński. Probował on wytłumaczyć to, jak Innego postrzegał Ryszard Kapuściński, co on miał na myśli, mówiąc „wszyscy jesteśmy Inni wobec Innych- Ja wobec Nich, Oni wobec Mnie”.  Opowiadał o sytuacjach, w których życzliwość do Innego poruszała i pomagała znaleźć coś wspólnie.

Po wstępie głos przejęła dr Karolina Brylska, która opowiadała o pojęciu „emigrant”. Przedstawiła swój punkt widzenia o tym, że teraz istnieje bardzo duży problem w zrozumieniu pojęć „emigrant-uchodźca” a „emigrant-terrorysta”. Podkresliła, że musimy nauczyć się kategoryzować wrogość i zrozumieć, że nie kazdy Inny jest nam wrogiem, lecz musimy starać się nawiązać kontakt z Innym. Pani Brylska uwidoczniła emocjonalne nacechowanie języka, w stosunku do emigrantów. Przedstawiła cztery punkty, które mogą pomóc nam zrozumieć kto taki Inny: tożsamość, interpretacja, legitymizacja i autoprezentacja.

Następnie dr Paulina Orłowska pokazała różnicę postrzegania Innego między Ryszardem Kapuścińskim i Orianą Fallaci. Znana włoska dziennikarka nie mogła znaleźć w wielukulturowym świecie miejsca dla islamskich imigrantów i Islamu. Oriana Fallaci pokazywała swój strach wobec Innych i uważała, że każdy emigrant jest terorystą. Ryszard Kapuściński uważał, że „strunę człowiekości” może poruszyć  tylko uczciwość i życzliwość dla drugiej strony.

Dr Ivan Dimitrijević opowiedział o tym, że strach to nie jest coś złego, że naprawdę mamy to odczuwać, dlatego, że jesteśmy ludźmi. Starał się on pokazać, że Inny to jest lustrzane odbicie własnego ja, to, co widzimy w Innych, jest w nas.

Następnie gość specjalny z Włoch Paolo Rumiz opowiadał o swoich podróżach. Przedstawiał opinię o tym, że potrzebujemy sprobować być Innym, żeby go zrozumieć. Tłumaczył, że nie trzeba bać się kogoś, kto wydaje się dla nas Inny, bo dla kogoś też jesteśmy Inni.

Debata skończyła się na przyjemnych opowieściach Paolo Rumiz i chyba każdemu zostawiła coś do przemyślania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *